(044) 223-27-26
(095)-283-88-88
(067)-506-16-04
(044) 223-27-26
(095)-283-88-88
(067)-506-16-04
РусскийEnglishУкраїнський
Консалтинговая компания SV Development – оценка недвижимости, консалтинг, разработка концепции, оценка квартир, оценка земли, агентство недвижимости
Головна / Кредитний брокер / Oвердрафт / Овердрафт - що потрібно знати?

Овердрафт - що потрібно знати?

Овердрафт - Це банківський кредит, який надається для оперативної оплати платіжних документів за відсутності або нестачі коштів на розрахунковому рахунку клієнта в заздалегідь встановленому банком розмірі.

Овердрафт має ряд істотних переваг:

1. Відносини клієнта і банку регулюються договором банківського рахунку (договір на розрахунково-касове обслуговування). У ньому передбачається оплата банком платіжних документів понад наявного обсягу грошових коштів на розрахунковому рахунку компанії.

Період кредитування, ліміт, термін, протягом якого повинні бути погашені кредитні зобов'язання, розмір процентної ставки за користування кредитом обумовлюється в кредитному договорі, що є, як правило, або невід'ємним додатком, або додатком до договору банківського рахунку.

2. Повна відсутність цільового призначення кредитів. Завдяки овердрафту компанія забезпечує покриття короткострокових розривів в надходженні грошових коштів, а не фінансування цільових проектів або поповнення обігових коштів, як при комерційному кредиті.

Якщо компанія бере комерційний кредит, банк ретельно перевірить, на які цілі він буде витрачений. Пильний аналіз піддасться рентабельність усіх відповідних операцій.

А за рахунок овердрафту можна оплатити будь-які платіжні документи зі свого розрахункового рахунку, у тому числі провести податкові платежі.

Виключенням є лише платіжні документи на погашення заборгованості за укладеними з банком кредитних договорах, на сплату відсотків і штрафів за наданим овердрафту, платіжні вимоги та інкасові доручення, пред'явлені до рахунку клієнта.

На застосування грошових коштів, наданих клієнту в рамках овердрафтного кредитування, накладаються тільки ті обмеження, які передбачені чинним законодавством та договором банківського рахунку.

Однак в договорі про овердрафт завжди можна встановити обмеження на використання кредиту. Наприклад, передбачити, що при пред'явленні третіми особами вимог до розрахункового рахунку вони оплачуються тільки в межах суми ваших грошових коштів.

Це зручно, якщо ви маєте сумніви в обгрунтованості пред'явлених вимог до розрахункового рахунку компанії.

У договір можна включити перелік кредиторів, чиї вимоги ви дозволяєте або забороняєте проводити понад суму грошових коштів на вашому рахунку.

Єдине, що вам ніколи не дозволять зробити за рахунок овердрафту - погасити кредит банку-кредитору за іншим договором.

3. Простота і оперативність видачі овердрафту. Клієнт одержує кредит тільки тоді, коли це йому дійсно необхідно, не накопичуючи кредиторську заборгованість, щоб потім попросити черговий величезний кредит для її оплати.

Всього один раз надавши в банк документи для розгляду питання про видачу кредиту і уклавши всього один договір про кредитування, клієнт автоматично отримує кредити протягом терміну, визначеного договором, не відволікаючись на складання заявок, клопотань, бізнес-планів та інших документів, необхідних для оформлення окремих цільових кредитів.

Оскільки ліміт кредитування, як правило, визначається реальним обсягом надходжень грошових коштів на розрахунковий рахунок клієнта в банку-кредиторові, не доводиться складати техніко-економічне обгрунтування суми кредиту.

Потрібні будуть всього лише документи, необхідні для оцінки фінансового стану клієнта і які підтверджують, що обсяги надходжень в період кредитування збережуться.

Керівник компанії може бути впевнений, що банк підстрахує його при виникненні касових розривів. Втім, якщо платежі по розрахунковому рахунку йдуть не часто (рідше, ніж раз на три дні), овердрафтне кредит для клієнта не найефективніший інструмент. У цьому випадку звичайний комерційний кредит більш вигідний.

Овердрафтне кредитування здійснюється банком при встановленому ліміті (максимальна сума, на яку може бути проведена зазначена операція) і термін, протягом якого повинні бути погашені виникають кредитні зобов'язання.

Як правило, ліміт визначається і щомісячно коригується залежно від сукупного середньомісячного обороту клієнта по розрахунковому рахунку, відкритому у банку.

При розрахунку середньомісячного обороту компанії для визначення ліміту овердрафту банк враховує тільки характерні для бізнесу клієнта надходження: не розглядаються надходження від погашення цінних паперів, не беруться до уваги кредити клієнта в інших банках.

Экспертная оценка недвижимости, квартир, домов, земли, бизнеса в Киеве и Украине

Хоча практично кожен банк практикує овердрафтне кредитування, умови в різних банках можуть сильно відрізнятися.

По-перше, у кожного банку свої підходи до кредитної політики в галузі ризиків, тому співвідношення встановленого ліміту кредитування з обсягами надходжень грошових коштів на кредитований розрахунковий рахунок буває різним.

Найбільш поширений варіант - Ліміт у розмірі 20-30% від обсягів середньомісячних надходжень за останні три місяці. Конкретний розмір ліміту встановлюється банком для кожного клієнта на засіданні кредитного комітету.

Термін розгляду заявки на отримання овердрафту частіше за все не перевищує двох тижнів. Засідання кредитного комітету приймає рішення, чи можливе кредитування даного клієнта в режимі овердрафт в принципі, і якщо так, то в межах якого ліміту і за якою ставкою.

Тобто клієнтові пропонуються певні умови кредиту. Потім клієнт вирішує, він прийме ці умови, чи ні.

Якщо середньомісячний оборот компанії в процесі користування овердрафтом зростає, банк, як за заявою позичальника, так і самостійно може переглянути ліміт у бік збільшення.

Як правило, вирішуючи питання про надання овердрафтного кредиту, банк враховує наступні основні моменти:

  1. овердрафтне кредитування надається банком тільки своїм клієнтам, причому компанія зобов'язана знаходитися на розрахунково-касове обслуговування у банку не менше трьох місяців (банк повинен «придивитися» до клієнта і фінансово-економічних особливостей його бізнесу);
  2. щомісячні обороти повинні перевищувати певну суму;
  3. наявність у клієнта стабільного бізнесу протягом не менше 9 місяців до звернення до банку за наданням овердрафту;
  4. відсутність простроченої кредиторської заборгованості;
  5. грошові кошти не повинні надходити на розрахунковий рахунок компанії рідше, ніж один раз на три дні.

Період кредитування, тобто термін дії угоди про кредитування, як правило, обмежується одним роком (частіше за півроку). Протягом цього часу клієнт має право на необмежену кількість платежів в межах ліміту овердрафту. Ставка овердрафтного кредиту встановлюється індивідуально.

При виборі банку-кредитора недостатньо просто порівняти рівень пропонованих відсоткових ставок за даним кредитом. Справа в тому, що для забезпечення кредитування рахунку клієнта згідно з укладеним договором банк зобов'язаний постійно резервувати кошти, тобто відволікати їх з обігу.

Деякі банки у зв'язку з цим крім звичної процентної ставки за користування кредитом стягують і комісію за встановлення ліміту кредитування або за його недовикористання. Вона може називатися по-різному, тому слід уважно ознайомитися з тарифами банку, який пропонує скористатися такою послугою.

Найбільші відмінності - в техніці погашення кредиту. Більшість банків працює за західним зразком: з дня, наступного за отриманням кредиту, грошові кошти, що надходять на розрахунковий рахунок клієнта, списуються в погашення заборгованості за позичковим рахунком.

При такому режимі у підприємства кожен день є залишки тільки по одному з рахунків - або за позичковим (заборгованість перед банком), або за розрахунковим. Зрозуміло, для підприємства-позичальника даний режим, на перший погляд, вигідний: банк повністю мінімізує витрати зі сплати відсотків за користування кредитом, самостійно зменшуючи заборгованість за позичковим рахунком.

Але, як зазначено вище, рекомендується співвіднести такий режим роботи з наявністю додаткових комісій за договором (їх розмір може залежати від суми недоіспользованного ліміту кредитування), а також з періодичністю виникнення «перевитрат» за рахунком.

Крім основних банки пропонують і безліч додаткових умов. Наприклад, за угодою про кредитування розрахункового рахунку в залежності від реальної потреби в кредиті може бути встановлений "плаваючий" ліміт.

Це особливо цікаво для компаній, які мають сезонні коливання у надходженнях на розрахунковий рахунок. Крім того, ліміт може бути чітко прив'язаний до обсягу грошових надходжень на рахунок.

При наданні кредиту без забезпечення санкції за падіння обсягів надходжень на кредитований рахунок, швидше за все, будуть більш жорсткими.

«Фантазії» банків, які прагнуть знизити свої ризики і одночасно отримати достатній дохід від кредитування, з одного боку, призводять до різноманітних додатковим вимогам і санкцій за їх невиконання, а з іншого - до надання кредитів на дуже привабливих умовах.

Але це окрема тема, оскільки така ситуація характерна не тільки для кредитування розрахункового рахунку.
 
Розглянемо перелік документів, Необхідних для отримання овердрафтного кредиту:

Для позичальників - юридичних осіб

1. Документи для ідентифікації клієнта та керівних осіб:

  • Заява-анкета позичальника-юридичної особи для отримання овердрафту.
  • Копії паспортів осіб, які мають право першого та другого підпису (1-а і 2-а сторінки паспорта, відповідні сторінки з фотографіями, дані про реєстрацію / прописку) .*
  • Копії довідок про присвоєння ідентифікаційного номера особам, які мають право першого та другого підпису .*

2. Реєстраційні, установчі документи:

  • Копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, завірена нотаріально або державним реєстратором.
  • Копія установчого документа (статуту / засновницького договору / установчого акта), засвідчена нотаріально або державним реєстратором.
  • Копія довідки про внесення юридичної особи до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, засвідчена нотаріально або державним органом статистики, або підписом уповноваженого працівника Банку.
  • Копія документа, що підтверджує взяття юридичної особи на облік в органі державної податкової служби, засвідчена нотаріально або органом державної податкової служби, або підписом уповноваженого працівника Банку.

3. Фінансові документи:

  • Баланс (форма № 1) на останню звітну дату .**
  • Звіт про фінансові результати (форма № 2) на останню звітну дату .**
  • Письмова інформація за обігом на поточних рахунках в інших банках за останні 2 (два) календарних місяці (у разі наявності поточних рахунків в інших банках).

4. Інші документи на запит Банку.

* Копії документів засвідчуються підписом керівника або іншої уповноваженої посадової особи та печаткою, надаються разом з оригіналами, які після перевірки відповідальним працівником Банку повертаються клієнту

** Підприємства, в яких за вказаний період фінансова звітність відсутня, надають її за період фактичної господарської (підприємницької) діяльності

Для позичальників - фізичних осіб - підприємців

1. Документи для ідентифікації клієнта:

  • Заява-анкета позичальника - фізичної особи - підприємця для отримання овердрафту.
  • Копія паспорта (1-а і 2-а сторінки паспорта, відповідні сторінки з фотографіями, дані про реєстрацію / прописку, інформація про реєстрацію / розірвання шлюбу та наявність дітей) .*
  • Копія довідки про присвоєння ідентифікаційного номера .*
  • Копія свідоцтва про реєстрацію та / або розірвання шлюбу .*

2. Реєстраційні, установчі документи:

  • Копія свідоцтва про реєстрацію, завірена нотаріально або органом, який його видав.

3. Фінансові документи:

  • Копії декларацій про доходи або звіт суб'єкта малого підприємництва - фізичної особи - підприємця платника єдиного податку (на першу і останню звітну дату), завірені податковою інспекцією .**
  • Копія довідки про взяття на податковий облік (форма 4-ОПП) або свідоцтва про виплату єдиного податку, завірена органом державної податкової служби чи нотаріально.
  • Письмова інформація за обігом на поточних рахунках в інших банках за останні 2 (два) календарних місяці (у разі наявності поточних рахунків в інших банках).

4. Інші документи на запит Банку.

* Копії документів засвідчуються підписом фізичної особи - підприємця і печаткою, надаються разом з оригіналами, які після перевірки відповідальним працівником Банку повертаються клієнту

** Фізичні особи - підприємці, у яких за вказаний період фінансова звітність відсутня, надають її за період фактичної господарської (підприємницької) діяльності

У разі необхідності Банк може вимагати надання інших документів і відомостей, необхідних для прийняття рішення про кредитування позичальника, а також має право вимагати від позичальника додаткову інформацію при виникненні питань після розгляду поданих документів.

Про причини відмови в кредитуванні банк не зобов'язаний давати позичальникові пояснення.

Наші проекти

 
Регіон: Київська область
 
Кількість будинків: 1979
 
Площа ділянки: 300 га.
 
 
Регіон: Київська область
 
Кількість будинків: 600
 
Площа ділянки: 142 га.
 
 
Регіон: Київська область
 
Кількість будинків: 1311
 
Площа ділянки: 180 га.
 
 
Регіон: Київська область
 
Кількість будинків: 499
 
Площа ділянки: 119 га.