Зміна цільового призначення земельної ділянки здійснюється з ініціативи власника в порядку, передбаченому Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку зміни цільового призначення земель, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб» від 11 квітня 2002 року № 502.
Зважившись на зміну цільового призначення, власник ділянки надає заяву (клопотання) до сільської, селищної, міської ради, Якщо земельна ділянка розташована в межах населеного пункту, або районну держадміністрацію, Якщо земельна ділянка розташована за межами населеного пункту.
Форма і зміст заяви (клопотання) на зміну цільового призначення законодавством не встановлені. Ми ж рекомендуємо обов'язково вказувати:
кадастровий номер земельної ділянки;
категорію земель (цільове призначення), до якого належить земельна ділянка зараз, і категорію земель (цільове призначення), передбачувану в майбутньому;
мотивацію необхідності зміни цільового призначення;
права на земельну ділянку і документи їх підтверджують.
До заяви (клопотання) додаються:
копія державного акта на право власності на земельну ділянку;
для громадянина - власника земельної ділянки - копія паспорта (серія, номер паспорта, коли і ким виданий та місце проживання), для юридичної особи - власника земельної ділянки - копія статуту (положення) та копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи;
документи щодо встановлених обмежень (обтяжень) та земельних сервітутів на використання земельної ділянки;
обгрунтування необхідності зміни цільового призначення земельної ділянки із зазначенням її розміру.
Сільська, селищна, міська рада або районна держадміністрація розглядають заяву (клопотання) на зміну цільового призначення земельної ділянки і в разі згоди дають дозвіл на підготовку проекту її відведення:
складання проекту відведення земельної ділянки, якщо зміна цільового призначення проводиться частково;
переузгодження проекту відведення земельної ділянки з відповідними органами виконавчої влади, якщо зміна цільового призначення стосується всієї ділянки.
Проект відведення земельної ділянки при зміні цільового призначення, складається державною або іншою землевпорядною організацією на замовлення власника земельної ділянки.
Проект відведення земельної ділянки погоджується або переузгоджувати з органом земельних ресурсів, природоохоронним і санітарно-епідеміологічними органами, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, а також підлягає державній землевпорядній експертизі.
Після експертизи замовник подає проектні матеріали відповідно до сільської, селищної, міської ради або в районну держадміністрацію для прийняття рішення.
Залежно від того, яким буде заплановане цільове призначення земельної ділянки, один із наведених органів може стати суттєвою перешкодою на шляху реалізації поставленої мети. Як свідчить практика, найбільші труднощі можуть чекати на власника в органі містобудування та архітектури. Але і цю проблему можна вирішити, якщо грамотно аргументувати власну позицію.
Сільська, селищна, міська рада розглядає проектні матеріали і приймає рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки, Який розташований в межах населеного пункту. Якщо ділянка розташована за межами населеного пункту, розглядає проектні матеріали та приймає рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки районна державна адміністрація.
Рішення сільської, селищної, міської ради або відповідного органу виконавчої влади про зміну цільового призначення земельної ділянки є підставою для оформлення власнику державного акта на право власності на земельну ділянку зі зміненим цільовим призначенням.