(044) 223-27-26
(095)-283-88-88
(067)-506-16-04
(044) 223-27-26
(095)-283-88-88
(067)-506-16-04
РусскийEnglishУкраїнський
Консалтинговая компания SV Development – оценка недвижимости, консалтинг, разработка концепции, оценка квартир, оценка земли, агентство недвижимости
Головна / Юридична консультація / Реєстрація підприємства і підприємця / Реєстрація підприємця в Україні (процедура створення СПД)

Реєстрація підприємця в Україні (процедура створення СПД)

Процес реєстрації підприємців в Україні як чітка адміністративна процедура є головним етапом легалізації їх господарської діяльності.

Реєстрація підприємця (у народі цю процедуру ще називаю «реєстрація СПД») - процедура простіша, ніж реєстрація підприємства. Однак і вона має свої особливості.

Виступати в якості приватного підприємця зручно і вигідно для тих, хто тільки починає займатися підприємницькою діяльністю, маючи невеликий початковий капітал і досвід. Крім цього, приватний підприємець зручний і з податкової точки зору. Чи не доведеться сплачувати податок на прибуток у розмірі 25% і ряд інших податків, платниками яких є підприємства. Можна вибрати єдиний податок, розмір якого визначається в залежності від видів діяльності (максимальна ставка податку - 200 грн. / міс.). Це спрощує ведення бухгалтерії. Є й інші переваги.

Реєстрація підприємця здійснюється за місцем проживання, зазначеному в документах (прописки). Подальша подача звітності здійснюється також за місцем прописки.

Реєстрація підприємця (СПД) починається з місцевих органів влади. При цьому в районну державну адміністрацію або виконавчий комітет місцевої ради необхідно подати: реєстраційну картку встановленого зразка, копію ідентифікаційного номера (коду), квитанцію про сплату реєстраційного збору. При подачі документів майбутній підприємець зобов'язаний пред'явити паспорт. Результатом реєстрацію підприємця на цьому етапі буде свідоцтво про державну реєстрацію підприємця.

Однак, отримання свідоцтва про державну реєстрацію підприємця - це ще не кінець шляху. Надалі процедура реєстрації підприємця передбачає обов'язкове відвідування ще 2 районних інстанцій:

1. Податкової інспекції;
2. Управління Пенсійного фонду України.

Останнім часом процедура реєстрацію підприємця (взяття на облік) в якості платників податків в податковій інспекції відбувається "автоматично". Реєстрація підприємця здійснюється за місцем його проживання відповідним органом податкової служби на підставі відомостей з реєстраційної картки на проведення держреєстрації не пізніше наступного робочого дня з дати отримання відомостей від держреєстратора або заяви підприємця.

Бувають випадки, коли податкова інспекція з яких-небудь причин не отримала необхідної інформації про реєстрацію підприємця. У цьому випадку, для реєстрації підприємцю необхідно подати в податкову наступні документи:

  • заяву за формою № 5-ОПП;
  • копію Свідоцтва про державну реєстрацію підприємця;
  • копію паспортних даних і коду.

Після реєстрації підприємця як платника податків орган податкової служби оформляє довідку про взяття на облік платника податків за формою № 4-ОПП. Довідку податкова інспекція надсилає поштою. Але її можна отримати і на руки, написавши відповідну заяву.

Факт реєстрації підприємця у місцевої адміністрації (виконкомі) і податкової інспекції ще не дає йому права на здійснення підприємницької діяльності, оскільки він підлягає реєстрації в пенсійному фонді як платник страхових внесків.

Слід зауважити, що на відміну від інших соціальних фондів при реєстрації (встановлення на облік) у пенсійному фонді підприємець одразу набуває статусу страхувальника по відношенню до себе і за певних обставин - страхувальника по відношенню до інших осіб.

Необхідність обов'язкової реєстрації підприємця у пенсійному фонді обумовлена тим, що, починаючи з 01.01.2004 р., змінився порядок визначення страхового стажу для нарахування пенсії за віком. З цієї дати до страхового стажу для нарахування пенсії за віком зараховується тільки той період, в якому підприємець був зареєстрований у пенсійному фонді і сплачував страхові внески.

Реєстрація підприємця (взяття на облік) в якості платника страхових внесків здійснюється органами пенсійного фонду за місцем її проживання на підставі відомостей з реєстраційної картки на проведення держреєстрації, представлених держреєстратором не пізніше наступного робочого дня з дати отримання цих даних органами Пенсійного фонду. Повідомлення про реєстрацію підприємця оформляється на бланку встановленої форми і відправляється підприємцю поштою. При бажанні повідомлення можна отримати на руки.

На підставі зібраних документів підприємець може розпочинати свою діяльність.

Реєстрація підприємця у фондах соціального страхування здійснюється тільки після того, як їм будуть офіційно найняті працівники. При здійсненні самостійної діяльності реєстрація підприємця в соціальних фондах не обов'язкова.

Також не є обов'язковою вимогою отримання печатки та відкриття рахунку в банку