Залежно від того, на кого буде спочатку оформити право власності на квартири в багатоповерховому будинку (на забудовника або окремо на кожного покупця), буде здійснюватися формування податкового кредиту забудовника. У тому випадку якщо будівельне підприємство після будівництва будинку оформить відразу на себе право власності на квартири і тільки потім буде продавати квартири, - це буде вже друга поставка, що звільняється від оподаткування.
А якщо після будівництва будинку право власності на квартири буде оформлятися відразу на покупців квартир, це буде перший поставкою, за якою нараховується податкове зобов'язання з ПДВ. І тільки в цьому випадку забудовник має право на податковий кредит за операціями придбання будівельних матеріалів чи послуг підрядчиків.
Але можливо поєднання обох варіантів, тоді до податкового кредиту відносять суми ПДВ пропорційно величині оподатковуваних операцій у загальній сумі продажів. У процесі будівництва забудовник, як правило, не знає, яким з варіантів продажу квартир він скористається. Як бути з податковим кредитом? Податкова інспекція дозволяє коректування, якщо все-таки кредит був сформований. Але простіше притримати податкові накладні постачальників і підрядників.
У цьому випадку відповідно до підпункту 5.3.3 Закону про прибуток забудовник має право ПДВ, сплачений у складі витрат на придбання товарів (робіт, послуг), які відносяться до складу валових витрат та основних фондів і нематеріальних активів, що підлягають амортизації, включати відповідно до валових витрат або балансову вартість відповідної групи основних фондів.
Погашення облігацій доцільніше здійснювати через венчурний фонд, який спочатку викуповує ці цінні папери, то такі податкові зобов'язання з нарахування і сплати ПДВ не виникають згідно з абзацом 1 підпункту 3.2.1 пункту 3.2 статті 3 Закону України «Про податок на додану вартість» від 3 квітня 1997 року. А якби емітент самостійно розміщував цільові (безпроцентні) облігації, то при їх погашенні шляхом передачі товару, під який вони були випущені, у емітента виникали б податкові зобов'язання з нарахування та сплати ПДВ.
Відносно ІСІ операції з їх активами, в кінцевому рахунку, включаються до складу податкових зобов'язань та податкового кредиту ІСІ. Проте оскільки більшість операцій ІСІ не є об'єктом оподаткування ПДВ (продаж цінних паперів та корпоративних прав за грошові кошти або інші цінні папери, корпоративні права (пп.3.2.1 ст.З Закону про ПДВ), обіг валютних цінностей, включаючи цінні папери (пп .3.2.4 ст.З того ж Закону), розміщення та повернення позик (пп.3.2.5 ст.З Закону про ПДВ), продаж житла на вторинному ринку (пп.5.1.20 ст.5 названого Закону)), то ПДВ незначно вплине на обсяг податкових зобов'язань ІСІ.