ЗКУ дозволяє громадянам та юридичним особам безкоштовно отримати у власність земельні ділянки. Зробити це можна двома шляхами:
1. отримати земельну ділянку із земель державної і комунальної власності;
2. приватизувати земельну ділянку, що знаходиться в користуванні.
При уявній легкості процедури ці досить трудомісткі.
Приватизація землі, що знаходиться в користуванні,починається з подачі заяви до місцевої ради через Управління земельних ресурсів.
До заяви про приватизацію землі також повинні бути включені наступні документи:
документ, що засвідчує право громадянина на користування земельною ділянкою;
Копія з матеріалів інвентаризації земельної ділянки;
документи про право власності на будівлі і споруди, розташовані на земельній ділянці (нотаріально посвідчені копію);
технічний паспорт, виданий Бюро технічної інвентаризації;
ксерокопія паспорта громадянина України (заявника).
За результатами розгляду отриманого комплекту документів Управління земельних ресурсів готує проект рішення місцевої ради про приватизацію землі, що має бути поданий на розгляд постійної комісії місцевої ради з питань містобудування та землекористування.
Комісія зобов'язана опрацювати отриманий проект і винести його на пленарне засідання місцевої ради для прийняття рішення.
Після прийняття рішення місцевої ради про передачу земельної ділянки у власність здійснюється перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) та виготовлення державного акту на землю, За результатами чого Управління земельних ресурсів проводить державну реєстрацію права власності на землю.
Хотілося б відзначити, що на практиці процедура землевідведення досить тривала, в першу чергу, через залежність від сесій місцевої ради. Таким чином, особі, що бажає отримати безкоштовно або приватизувати земельну ділянку, доведеться почекати близько півроку, а може, і більше.
Приватизувати землю можна також через садове товариство, Де ділянки пайовиків можуть складати до 0,12 га (12 соток).
Для цього необхідно написати заяву про вступ до кооперативу на ім'я голови, заплатити вступний внесок і зробити ще кілька платежів, передбачених статутом, наприклад, на створення інфраструктури товариства та ін Після чого, власне, можна приступати до приватизації ділянки.
До речі, самі голови часто беруться виступити посередником у цьому процесі, зрозуміло, за певну суму винагороди. Якщо ціна, запитана за послуги, адекватна, на це можна і навіть, часто, варто піти. Тому як керівництво садових товариств або кооперативів зазвичай має в цій справі досвід, а також зв'язки і знайомства в місцевих органах влади. Тому з його участю ви отримаєте акт власності на землю швидше, зекономивши при цьому досить нервових клітин на спілкуванні з чиновниками.
Приватизація земельних ділянок членами садових товариств здійснюється без згоди інших членів товариства.
При приватизації землі шляхом виділення (отримання безкоштовно) земельної ділянки перш за все слід брати до уваги ст. 121 ЗКУ, якою встановлені норми приватизації.
Так, громадяни України мають право на приватизацію землі (виділення) в містах із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у розмірі не більше 0,10 гектара (10 соток).
У разі, якщо розмір бажаного земельної ділянки перевищує норму, зазначену вище, за "понаднормову" землю необхідно буде доплачувати.
Процедура приватизації землі шляхом виділення починається з подачі заяви до місцевої ради. При цьому в заяві повинні бути вказані:
Подана заява далі розглядається і має бути затверджене Головою місцевої ради, після чого воно передається для подальшої обробки в Управління земельних ресурсів.
Для подальшого розгляду заяви Вам також потрібно надати в Управління земельних ресурсів додатково наступні документи:
ксерокопію свого паспорта;
довідку про склад сім'ї за формою 3;
у випадку, якщо земельна ділянка перебуває в користуванні третіх осіб - письмова згода землекористувача на вилучення земельної ділянки або її частини. При цьому підпис особи, що надає таку згоду, на заяві про згоду повинна бути завірена нотаріально.
Власне обробка заяви в Управлінні земельних ресурсів полягає в напрямку запитів про надання висновків, щодо землевідведення в погоджують органи, якими є:
Згода органу видають свої висновки, в яких можуть міститися рекомендації щодо обмеження права власності на земельний ділянку.
На підставі отриманих висновків Управління земельних ресурсів видає технічні умови, На підставі яких можливо починати розробку проекту землевідведення.
Розробка проекту землевідведення реалізується спеціалізованими землевпорядними організаціями, що мають відповідні ліцензії, за дорученням заявника. При цьому відносини між заявником і землевпорядною організацією оформляються договором. Організації можуть бути державні, комунальні та приватні.
Процедура розробки проекту землевідведення регламентується Порядком розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 677. А ось типовий договір про розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки був також затверджений постановою уряду від 4 березня 2004 року № 266.
Проект відведення земельної ділянки погоджується з органом по земельних ресурсах, природоохоронним і епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини.
Після закінчення розробки проекту землевідведення Управлінню земельних ресурсів розглядає отримані матеріали і готує проект рішення місцевої ради про затвердження проекту землевідведення.
Далі місцева рада розглядає документи і приймає і видає відповідне рішення про затвердження проекту землевідведення, після чого стає можливим перенесення меж ділянки в натуру (на місцевість) землевпорядною організацією, що виготовила проект землевідведення.
Після перенесення меж ділянки на місцевість все готове для державної реєстрації права власності на землю та видачі власнику державного акта.