(044) 223-27-26
(095)-283-88-88
(067)-506-16-04
(044) 223-27-26
(095)-283-88-88
(067)-506-16-04
РусскийEnglishУкраїнський
Консалтинговая компания SV Development – оценка недвижимости, консалтинг, разработка концепции, оценка квартир, оценка земли, агентство недвижимости
Головна / Юридична консультація / Захист прав у суді / Захист прав у процесі виконавчого провадження

Захист прав у процесі виконавчого провадження

Виконавче виробництво - Це підсумок судового позову, заключна стадія цивільного, господарського, а в деяких випадках і кримінального та адміністративного процесу, тобто встановлений законом порядок примусового виконання рішень судів.

Як відомо, народна мудрість говорить: «важливішого початку може бути тільки кінець», з чого випливає, що потрібно до кінця доводити почате і вміти отримувати бажане.

Проте, на жаль, не всі учасники судових позовів доводять почате до логічного завершення, сподіваючись на сумлінність і відповідальність державних виконавців або власні сили.

Навіть після того, як справа буде виграна, не факт, що відповідач поспішить повернути борг. Допомогти Вам в цьому покликана Державна виконавча служба.

Діяльність цього відомства в Україні регламентується Законом України «Про Державну виконавчу службу» № 202/98-ВР від 24.03.1998 р. та Законом України «Про виконавче провадження» № 606-ХIV від 21.04.1999 р.

Згідно із законами, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для виконання.

Про це також сказано в Цивільному процесуальному кодексі України, де виконання судового рішення присвячений цілий розділ і детально розписано, які постанови судів та інших органів підлягають виконанню, що є виконавчим документом, органи виконання, видача виконавчого документа і багато інших питань. Господарський процесуальний кодекс України, теж містить цілий розділ, присвячений виконанню рішень господарського суду.

Однак на практиці не так-то легко виконати судове рішення. Процес виконання судового рішення, так багато разів і детально описаний в законодавчих актах держави, «вбиває» на стадії виконання 80% всіх рішень, що вступили в законну силу. Виходить, що якщо відповідач (боржник) виконав рішення суду добровільно, то честь йому і хвала, а позивачу (стягувачу) - везіння і удача. А якщо рішення добровільно не виконано, то шанс його виконати примусово, дорівнює НЕ біліше 20%. Тим не менш, якщо у вас є рішення суду, то ставити питання про його виконанні можна і потрібно. Інакше, навіщо було звертатися до суду, якщо не мати кінцевого результату!

На практиці виконання рішення можуть заважати кілька факторів. Основний фактор - платоспроможність самого боржника. Якщо боржник (юридична особа) існує лише у вигляді запису в реєстрі підприємств ( "на папері") і у нього немає (або надзвичайно мало) засобів, інших активів, то, на жаль, майже у всіх випадках в такій ситуації немає реальних законних способів стягнути гроші і перерахувати їх стягувачу.

Далі не останню роль грають:

  • "швидкість" роботи конкретного державного виконавця. Державному виконавцю закон надає досить багато прав, можливостей для примусового виконання рішення, однак з тих чи інших причин (у тому числі - в результаті завантаженості справами, кадрових проблем і тому подібне) результативність роботи виконавчої служби в Україні надзвичайно низька.
  • існування можливості налагодження "співробітництва" стягувача з виконавцем для підвищення ефективності роботи виконавця (від банального додаткового заохочення за результат до надання транспорту, допомоги в передачі документів, запитів, фінансування витрат (наприклад, на транспортування і зберігання арештованого майна) тощо).
  • існування активної протидії з боку самого боржника (наприклад, приховування майна, інших активів, оскарження кожної дії виконавця за будь-якого приводу для затягування виконання, штучне порушення справи про банкрутство (при якій будь-який виконавче провадження автоматично призупиняється), стимулювання бездіяльності та / або неефективних дій виконавчої служби як хабарами (самий "простий варіант"), так і адміністративним впливом ( "найскладніший" варіант, особливо у випадках з підприємствами, які мають регіональну значимість).

При захисті прав в процесі виконавчого провадження головним завданням для наших фахівців є фактичне виконання виконавчого документа, а не отримання її та пред'явлення до виконання.

Тому, приступаючи до роботи, наші юристи з'ясовують наскільки велика можливість реального виконання, чи є майно у боржника, чи немає зацікавленості в покупці боргів у його партнерів, або інших організацій.

Таким чином, забезпечується максимально більшу кількість можливих рішень для відновлення Ваших втрат.

У зв'язку з цим дозволимо собі дати кілька порад стягувачеві. Ось що необхідно знати і які приблизно дії здійснювати:

1. Для відкриття виконавчого провадження необхідно отримати в суді виконавчий документ. У судах загальної юрисдикції таким документом є виконавчий лист, а в господарському суді - наказ. Не зайвим буде мати копію рішення суду, і застосувати її до виконавчого документу при зверненні до виконавчої служби. Хоча такої вимоги немає ні в одному нормативно-правовому акті, але бували випадки, що державний виконавець повертав виконавчий документ і відмовляв у відкритті виконавчого провадження на підставі того, що не представлена копія рішення суду.

2. Якщо у Вас є і копія рішення та виконавчий документ, залишається тільки написати заяву в довільній формі до виконавчої служби за місцем знаходження боржника, прикласти до нього вищезазначені документи та надати його до виконавчої служби. Написання заяви краще довірити юристу, тому що "розумне" і грамотне заяву у бувалого виконавця викликає мимовільне повагу і відповідне ставлення до виконання свого рішення. Подбайте, щоб Ваша заява була зареєстрована в канцелярії виконавчої служби, позначку про це слід попросити зробити на копії заяви, яка залишиться у Вас, в крайньому випадку - запам'ятайте вхідний номер і дату звернення.

3. Обов'язково прийдіть на прийом до виконавця, у провадженні якого знаходиться Ваш виконавчий документ. Спроба встановити особистий контакт з виконавцем дуже важлива, оскільки без такого контакту Ваше рішення буде дуже довго припадати пилом у шафах виконавчої служби.

4. Якщо спроба особистого контакту не вдається, і Ви бачите, що виконавець продовжує "нічого не робити", залишається впливати на нього з позиції сили. Починати впливати можна через приблизно місяць, після надходження Вашої заяви у виконавчу службу. Є кілька силових методів впливу на виконавця:

a) Звернутися до начальника виконавчої служби зі скаргою на те, що державний виконавець не виконує своїх посадових обов'язків. Метод малоефективний. Крім того, що після цього виконавець, швидше за все, буде мати на Вас "зуб", нічого іншого не відбудеться. Навіть сумнівно і те, що Вам дадуть відповідь на Вашу скаргу.

б) Звернутися до начальника міського (районного) Управління юстиції зі скаргою з того ж питання. Теж малоефективний метод. Швидше за все, начальник управління юстиції не захоче "виносити сміття з хати", тому що виконавча служба - це всього лише частина очолюваного ним управління юстиції. У кращому разі отримаєте "відписку" на Вашу скаргу, що мовляв, у них багато роботи і рішення виконуються за черговістю надходження їх до виконавчої служби.

в) Звернутися зі скаргою в Управління юстиції обласного (республіканського) рівня. Цей метод може дати позитивний ефект. Однак Вашу скаргу обов'язково перенаправлять "за належністю" - до начальника міського (районного) Управління юстиції, однак залишать у себе так званий "контроль". Це означає, що виконавче провадження за Вашим рішенням потрапить на контроль в вищестояще управління юстиції і не виключено, що це "спонукає" виконавця до більш-менш активних дій з виконання свого рішення.

г) Звернутися до суду зі скаргою на дії (бездіяльність) виконавця. Взагалі не дуже зрозуміло, навіщо законодавець передбачив такий спосіб захисту прав учасників виконавчого провадження. Цей метод на руку тільки боржникові, оскільки на час розгляду скарги судом, виконавче провадження припиняється і є реальна можливість, так би мовити "потягнути гуму". Крім того, навіть якщо рішення суду буде гласить про те, що в діях виконавця є порушення, і буде зобов'язувати їх усунути, це нічого не змінить. Подумайте самі, якщо виконавець не виконує Ваше рішення, чому це він "кинеться" виконувати інше рішення, та ще й з усунення своїх же недоліків у роботі?!

д) Звернутися зі скаргою до Прокурору району, в якому знаходиться виконавча служба, яка виконує Ваше рішення. Найефективніший метод з усіх перерахованих. Згідно зі ст.8 Закону України "Про виконавче провадження", нагляд за законністю виконавчого провадження здійснюють органи прокуратури. Прокуратура - це єдиний скільки-небудь значимий орган, якого "бояться" виконавці. Після того, як Вашого виконавця викличе до себе прокурор, можете не сумніватися, виконавчі дії тут же почнуть відбуватися.

Наші проекти з оцінки землі

 
Регіон: Київська обл.
 
Площа ділянки: 17 сот.
 
Призначення: Буд-во будинку
 

Опитування

Как изменится курс доллара к гривне в 2017 году?